Malczewski, supergwiazda polskich aukcji sztuki. W kolejnych latach bił rekordy podczas licytacji. W grudniu 2022 roku jego obraz, zatytułowany „Rzeczywistość”, został sprzedany za ponad 20 milionów złotych! Jest to o tyle zaskakujące, że obrazy Malczewskiego nie budzą większego zainteresowania poza Polską. Wielu naszych krytyków utyskuje zresztą na jego „zaściankowy patriotyzm”. …
Więcej »Classic Layout
Trudy młodego scenarzysty
Pisanie scenariusza do komiksu to sporo roboty. Tak piszę, jakby ktoś nie wiedział. Zerknijcie na pierwszą stronę komiksu o Edycie Stein. O odszukaniu możliwie wielu fotografii głównej bohaterki nawet nie ma co wspominać. Ale taki na przykład kościół św. Marcina w Bad Bergzabern, gdzie przyszła Patronka Europy przyjęła chrzest i …
Więcej »Syberyjski skarb czeka na odkrywcę
Słynny złoty pociąg spod Wałbrzycha przewożący ponoć około 9 ton złota, to przy tej historii mały pikuś. W konwojach pociągów, którymi admirał Kołczak ewakuował carskie skarby przez Syberię było… 500 ton złota! Część tych skarbów przepadła w niewyjaśnionych okolicznościach. Do dziś łowcy skarbów, naukowcy i służby wywiadowcze poszukują zaginionego syberyjskiego …
Więcej »Zaglądamy do wychodka
Trudno dziś wyobrazić sobie, że po uczcie zapraszamy przyjaciela na wspólną, popołudniową defekację. Mało tego. W tej samej obszernej toalecie pogawędkę jednocześnie odbywa około dwudziestu osób, siedząc obok siebie! Starożytni Rzymianie nie odczuwali skrępowania, najpierw wspólnie ucztując, a potem wspólnie udając się do toalety. Jako papier toaletowy stosowano wówczas wilgotne …
Więcej »Wjeżdżających do Wrocławia witały szubienice z wisielcami
Gdy uważnie przeglądamy stare ryciny przedstawiające panoramy dawnych miast śląskich, na wielu z nich zauważymy przy bramach szubienice. Szafot, ustawiony w taki miejscu, pełnił funkcję perswazyjną, wręcz wychowawczą. Dobitnie dawał do zrozumienia: „Drogi gościu! W naszym mieście prawo jest szanowane. Jeśli przyjdzie ci do głowy, żeby nie być grzecznym, możesz …
Więcej »Wszystkim znany tajny radca budowlany
Richard Adolf Odo Plüddemann. Facet, który naprawdę zmienił oblicze Wrocławia. Przez prawie ćwierć wieku był tu radcą budowlanym. Wielu z nas chodziło do szkół, które zaprojektował. Tych charakterystycznych gmachów z czerwonej cegły zbudował ponad trzydzieści. Ponadto dwie hale targowe, łaźnie miejskie, sierocińce, rogatki celne, remizy strażackie, banki, biblioteki i budynki …
Więcej »Postaw się, a zastaw się po wrocławsku
Niewiele jest we Wrocławiu świątyń, o których opowiadano by tyle legend, jak o tej pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Niewiele jest równie wspaniałych, jednak początki były skromne. Pierwszy powstały w tym miejscu kościół nie miał imponujących gabarytów – zajmował mniej więcej tyle miejsca, ile dzisiejsze prezbiterium. Pierwsza świątynia między ul. …
Więcej »Ze świata czterech stron
– Posłuchaj Jaśko o Arce Noego, co po szynach płynęła przez ten cały potop. Szarpnęło, gwizdnęło i się potoczyło… i tak dzień jedziesz, dwa dni stoisz, tydzień ma dni siedem, w miesiącu tygodni cztery, a w pociągu wagonów czterdzieści osiem… – opowiada bratu z Ameryki Kazimierz Pawlak. Nikomu nie trzeba …
Więcej »Wielki artysta z małego Chlumca
O Janie Jerzym Urbańskim, który urodził się około roku 1675, w czeskiej miejscowości Chlumec, zapewne nigdy byśmy nie usłyszeli, gdyby nie to, że jego talent dostrzegł hrabia Jan Franciszek Kolowrat-Krakowski. Otoczył chłopca protekcją i oddał na naukę do warsztatu praskiego rzeźbiarza, Jana Brokoffa. Młodzieniec kształcił się pod kierunkiem mistrza przez …
Więcej »Celebryci na wrocławskim ratuszu
Ludzie zawsze uwielbiali się portretować. Utrwalić swoją twarz – pokazać, jaki byłem wspaniały, zasłużony i potężny! Kazać innym podziwiać, jak byłam piękna, ale też skromna i pobożna. Portret pozwala w jakimś sensie przezwyciężyć śmierć, także w wymiarze doczesnym i pozostać tu na ziemi, aby kolejne generacje widziały twarz tego, kto …
Więcej »